Przekonaj się, jaki zakres obowiązków ma wulkanizator i czy jest to zawód opłacalny?

Przekonaj się, jaki zakres obowiązków ma wulkanizator i czy jest to zawód opłacalny?

Ocena: 0.00
Kategoria:Motoryzacja
Dodano:

Słysząc słowo wulkanizacja, wyobrażamy sobie wymianę opon w samochodzie w sezonie zimowym, jak i letnim. Pytanie tylko, czy to wszystko, co może zaoferować wulkanizator? Otóż nie! Jego praca składa się z wielu obowiązków, a na czele znajduje się serwisowanie opon, czyli doprowadzenie ich do pełnej użyteczności, jak wymiana bieżników czy konserwacja całych opon i kół. W poniższym wydaniu przedstawiamy obowiązki wulkanizatora oraz omawiamy jego opłacalność!

Wulkanizator – zarys zawodu!

Zawód wulkanizatora można scharakteryzować jako specjalistę od naprawy opon w samochodach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia szkoły o konkretnym kierunku. Zwolennicy tego fachu uczą się pracy poprzez kursy. Wśród reprezentantów tego zawodu największą grupę stanowią jednak absolwenci szkół samochodowych.

Do podjęcia pracy oprócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie szkolenia, kandydat mieć powinien także siłę oraz wytrzymałość fizyczną, a także zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz montowanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.

Zadania, które wykonuje wulkanizator w swojej pracy!

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne i stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. Przede wszystkim klienci przyjeżdżają do nich przy okazji okresowej wymiany ogumienia w swoich samochodach. Innym często wykonywanym zajęciem jest odnajdywanie i łatanie dziur w oponach. Do zadań należą także pielęgnacja bieżników opon oraz ich wymiana.

Do wyszukiwania oraz usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują różnorodność metod. Pośród nich podkreślić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę dodatkowo nad felgami w samochodach ich posiadaczy. Reperują uszkodzenia, które powstały w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują te skrzywione z odkształceniami. Zajmują się również ich odnową oraz malowaniem.

Do wykonania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem oraz wyważarki do kół.

Czy praca wulkanizatora jest opłacalna?

Praca wulkanizatora jest nam bardzo potrzebna. Bez niego nie moglibyśmy jeździć naszymi samochodami albo szybko zużywałyby się nasze koła i opony. Najczęściej duży zarobek firmy wulkanizacyjne wykazują w miesiącach, kiedy wymieniane są opony w samochodach, czyli początek wiosny i zimą. Inne miesiące natomiast przynoszą zarobek z przechowywania kół klientów, renowacji felg i opon oraz serwisowania pojazdów!

Oceń artykuł
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Motoryzacja