Z jakiego powodu należałoby robić badanie krwi i jak się do niego przygotować?

Z jakiego powodu należałoby robić badanie krwi i jak się do niego przygotować?

Ocena: 0.00
Dodano:

Badanie krwi jest jednym z fundamentalnych czynników, jakie pomagają zdiagnozować prawidłowy stan naszego organizmu. Dzięki różnym substancjom zawartym w tym życiodajnym płynie, lekarz zdoła zdiagnozować formę i ewentualne kłopoty zdrowotne. Wskazane jest tę czynność wykonywać regularnie. Kluczowe jest także należyte przygotowanie, które pomoże w uzyskaniu wiarygodnych wyników.

Rób badanie krwi przynajmniej raz w roku

Ludzie mają tendencję do stawiania swojego zdrowia na ostatnim miejscu. Praca, rodzina czy hobby są istotniejsze od regularnych wizyt u lekarza. Jednak bez zdrowia inne rzeczy przestają nas cieszyć. Dbamy regularnie o auto, przeprowadzamy doroczny przegląd oraz wymieniamy popsute części. Chodzimy do fryzjera, na spotkanie ze znajomymi, do parku i tak dalej. Jednakże trudno jest znaleźć nam czas na szybkie badanie, gdzie wyniki otrzymujemy z reguły następnego dnia. Co więcej, koszt wykonywanej diagnozy jest stosunkowo niski.

Kiedy symptomy dają o sobie znać

Organizm bardzo często komunikuje nam, że zaczyna się dziać coś niedobrego. Senność, ubywanie wagi, zmęczenie oraz inne objawy to powód do zrobienia badań krwi. Oczywiście można iść do lekarza, jednakże on prawdopodobnie również zleci wykonanie morfologii. Jest to fundamentalne badanie, od którego zaczyna się diagnozę stanu zdrowia niemal każdego pacjenta.

Badanie na czczo to dobry początek

Jeśli zależy nam na wiarygodności badań, najlepiej wybrać się na morfologię na czczo. To jest absolutne minimum, jakie powinniśmy wykonać, żeby mieć pewność, że pozyskane wyniki będą rzetelne. Jednak czasem zdarza się tak, że jakieś wskaźniki odbiegają od normy. Dotyczy to szczególnie poziomu cholesterolu. Po drugich badaniach kontrolnych stężenie jest już w odpowiednim zakresie. Od czego to zależy?

Na wyniki badań ma wpływ to, co ostatnio jedliśmy

Człowiek jest organizmem biologicznym, dlatego tak w rzeczy samej wszystko, co konsumujemy ma wpływ na rezultaty badań. Przejawia się to w postaci poziomu cukru we krwi, tłuszczy nienasyconych, witamin i innych związków chemicznych. Gdy na kolację skonsumujemy okazały posiłek, bogaty w produkty słodkie czy też smażone, to wizyta w przychodni bez śniadania oraz porannej kawy niewiele zmieni, albowiem organizm nie nadąży strawić wcześniejszego pożywienia. Dlatego najlepiej zjeść lekki posiłek dzień przed badaniem krwi.

Nie przejmuj się przyjmowanymi lekami

Regularne przyjmowanie leków może mieć wpływ na rezultaty badań. Jednak z reguły nie jest to rygorystyczna zmiana. Kiedy w toku analizy uzyskanych rezultatów, powiadomimy lekarza o przyjmowaniu rozmaitych tabletek, powinien on uwzględnić je w danych, które uzyskał z laboratorium. Dlatego najlepiej jest nie rezygnować z powszednich leków przed badaniem krwi.

Oceń artykuł
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie

Brak artykułów