Wybór dywanu - Poznaj najlepsze sposoby na wybór dywanu

Wybór dywanu - Poznaj najlepsze sposoby na wybór dywanu

Ocena: 0.00
Kategoria:Dom i ogród
Dodano:

Kiedy myślimy o ładnym pomieszczeniu, przypominamy sobie styl, w jakim został urządzony, kolor ścian, a często również... dywan. Obecnie na rynku możemy znaleźć ogromną ich liczbę. Lubimy je, bo ten jeden szczegół może zmienić styl pokoju i go upiększyć. Jak ustrzec się błędów i wybrać piękny i trwały dywan, który będzie nam służył przez długie lata?

Jak wybrać materiał dywanu?

To, z jakiego materiału powinien być nabywany przez nas dywan, zależne jest od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego albo sypialni w największym stopniu pasować będzie dywan jedwabny lub jedwabno-wełniany. Jedwab ma właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Z tego powodu idealnie sprawdzi się u alergików. Dodatkowo pięknie błyszczy, łatwo go sprzątać i ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wytworzone z wełny.

Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach, po których regularnie się chodzi. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pomieszczeniach, w których znajduje się ciężkie umeblowanie. Wełna charakteryzuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Bardzo skutecznie izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Trafnym miejscem na dywan z wełny będzie również pobliże łazienki czy też drzwi tarasowych.

Nie zaleca się stosowania dywanów z materiałów syntetycznych w często użytkowanych pomieszczeniach. Mogą one uczulać domowników oraz wydzielać zagrażające ludziom substancje.

Jak dobrać rozmiar dywanu?

Wielkość dywanu zlokalizowanego w pokoju ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Powszechna zasada mówi, aby utrzymać minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie pomniejszał pokoju. Dywan może być położony pod meblami. Jest on w takiej sytuacji ochroną przed porysowaniem podłóg. Warto przemyśleć zakup kilku mniejszych dywanów i położyć je w różnych miejscach pomieszczenia. Przykładowo pod większymi obiektami.

Jak wybrać kształt i kolor dywanu do pomieszczenia?

Rozłożenie i forma dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej jeśli ma on kształt analogiczny do kształtu pokoju. Ułożony względem ścian winien być tak, żeby nie dzielił pomieszczenia na dwie części. W pokoju o kształcie kwadratu najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można również pobawić się ustawianiem mebli i tym sposobem pozornie zmienić kształt. Wówczas wybrać można dywan o zbliżonym obrysie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, na kilka następujących rzeczy. Jeżeli mamy w domu zwierzęta, warto rozważyć zakup dywanu w kolorze podobnym do ich sierści, dzięki temu nie będzie się tak rzucała w oczy, kiedy już znajdzie się na podłodze. Zastanawiając się nad zakupem, należy również wziąć pod uwagę kolor ścian oraz mebli, jeżeli takie znajdują się już w pokoju. Jasne dywany świetnie sprawdzą się w jasnych pomieszczeniach, sprawią, że będą się one wydawały bardziej przytulne i cieplejsze. Ciemniejsze warto rozważyć, jeżeli chodzimy po domu w butach.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Ja w moim salonie mam taki genialny dywan. Jest mega puszysty.

Data dodania:

W moim salonie mam taki super dywan. Jest mega puszysty.

Autor: Olek Jaworski
0 0
Data dodania:
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Jak wykorzystać zgromadzoną deszczówkę?
Data dodania:
0.00
0
Kiedy myślimy o ładnym pomieszczeniu, przypominamy sobie styl, w jakim został urządzony, kolor ścian, a często również... dywan. Obecnie na rynku możemy znaleźć ogromną ich liczbę. Lubimy je, bo ten jeden szczegół może zmienić styl pokoju i go upiększyć. Jak ustrzec się błędów i wybrać piękny i trwały dywan, który będzie nam służył przez długie lata?Jak wybrać materiał dywanu?To, z jakiego materiału powinien być nabywany przez nas dywan, zależne jest od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego albo sypialni w największym stopniu pasować będzie dywan jedwabny lub jedwabno-wełniany. Jedwab ma właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Z tego powodu idealnie sprawdzi się u alergików. Dodatkowo pięknie błyszczy, łatwo go sprzątać i ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wytworzone z wełny.Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach, po których regularnie się c...