Sianie trawnika. Kiedy jest najlepsza pora na wysiew?

Sianie trawnika. Kiedy jest najlepsza pora na wysiew?

Ocena: 0.00
Kategoria:Dom i ogród
Dodano:

Właściwa pielęgnacja trawnika to podstawa, która zapewnia dobre przygotowanie się darni do okresu zimowego. Jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać w okresie jesiennym? Czy ważny jest odpowiedni dobór nawozu? Kiedy jest najlepszy czas na wysiew nowej trawy? Jesienią, czy jednak wiosną? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Prace przygotowawcze przed wysiewem nowej trawy. Co należy wiedzieć?

Prace nad nowym trawnikiem należałoby zacząć od zmierzenia odczynu pH gleby w naszym ogrodzie. Perfekcyjny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niskie pH sprzyjać będzie wzrostowi mchów. Przy zbyt wysokim prędzej od trawy rozwijać będą się chwasty.

Wybierz najlepszą kompozycję trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika odmiana trawy powinien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na tratowanie, czyli trawę rekreacyjną czy też sportową. W sytuacji, gdy trawnik ma być jedynie ozdobą, świetnie sprawdzi się odmiana parkowa, lub dywanowa.

Przed posianiem trawnika odpowiednio naszykuj podłoże. Usuń wszelkie chwasty występujące w ogrodzie, a następnie wyrównaj ziemię. Będzie to pomagało przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać, przemieszczając niedawno posiane nasiona. W następnym kroku przekop glebę pod trawnik na głębokość szpadla, a w dalszym ciągu wysyp nawozy oraz kompost, oraz ubijaj powstałe podłoże.

Po wysianiu nasionek trawy zajmij się nawadnianiem. Rób to z użyciem niedużego strumienia wody. Bądź uważny, ażeby nie spłukać nasion. Dodatkowe zraszanie korzystnie wpłynie na wzrost naszego trawnika.

Wysiew nowej trawy — częste błędy

Powszechne jest wiele błędów, jakie dostrzec można u zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Po pierwsze na etapie przygotowania podłoża nie zapomnij o zlikwidowaniu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.

Innym pospolitym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie nierówno. W pewnych miejscach zauważalne będą puste pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania czy też w wypadku siewu ręcznego powtórz operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym przyrostem źdźbeł. Wielu ludzi zapomina o tym procesie, a wynikiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Rozsiewanie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędne. Warunki do rozwoju w różnych miejscach mogą być różne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez jak długi czas w ciągu dnia ziemia jest nasłoneczniona, oraz w których miejscach trawnik będzie częściej deptany. Posiadając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do konkretnych miejsc w swoim ogrodzie.

Jesienna pielęgnacja trawy — zasady

Chcąc uniknąć rozczarowania na widok trawnika po zimie, warto wziąć sobie do serca przysłowie "lepiej zapobiegać, niż leczyć". Najważniejszym lekarstwem, które powinien przyjąć trawnik, jest nawóz. Inne są te, które stosuje się w ciepłe, wiosenne dni, a inne te, które mają przygotować murawę do zimy.

Z początkiem września eliminuje się wszelkie nawożenie z wykorzystaniem azotu, który pobudza rośliny do wzrostu. Lepszym wyjściem będzie wybranie preparatu zawierającego potas i fosfor, które zwiększają odporność trawy na niskie temperatury. Pamiętajmy, aby przed zastosowaniem nawozu usunąć z trawnika resztki liści oraz skosić go.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Jak wykorzystać zgromadzoną deszczówkę?
Data dodania:
0.00
0