Powody mruczenia kota

Powody mruczenia kota

Ocena: 0.00
Kategoria:Flora i Fauna
Dodano:

W naszym dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka fascynujących informacji na temat kociego mruczenia. Pośród społeczeństwa panuje przekonanie, że koty mruczą, bo jest im dobrze i czują się wspaniale, ale czy to na pewno prawidłowe przeświadczenie? Czy koty mruczą tylko z tego powodu, a może też są inne przyczyny kociego drgania ciała? Jeżeli interesuje Cię ten temat, to zapraszamy do przeczytania i zapoznania się z faktami!

Co to jest mruczenie?

Interesujący jest fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego robić tak jak nasz domowy pupil. Mruczenie kota sięga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Kociaki mają zdolność mruczenia w najróżniejszych sytuacjach, np. podczas głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu oraz wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.

Jak kot mruczy?

Działanie mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego i utraty tchu? Wielu naukowców próbowało odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy badacze uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtaniowe, inni twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka szczęścia?

Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, żeby dać im znać, że jest obok i je uspokoić. Mimo że w większości przypadków mruczenie u kota oznacza rozradowanie i zadowolenie, to jednak mogą również to czynić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania lub w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne barwy. Inaczej będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, który jest zestresowany, głodny a inaczej kiedy jest szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

 • zadowolenie, komfort,
 • zdenerwowanie, stres,
 • uspakajanie,
 • kojenie bólu,
 • komunikacja między człowiekiem,
 • myślenie o jedzeniu,
 • więź pomiędzy kociętami a matką,
 • ulga,
 • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie wywołuje wibracje całego jego ciała. Drgania angażują mięśnie, które wspierają przez to wzrost kości. Ta ciekawa teoria o systemie, który sam się leczy u kotów, może dowodzić, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny wykorzystywany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. Aby wzmocnić strukturę kości i mięśnie, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Jeśli chcesz przygarnąć kota pod swój dach, to nie zastanawiaj się dłużej i działaj! Koty są milusińskie, a ich mruczenie oddziałuje fenomenalnie na człowieka. Powodują uspokojenie się głowy i ciała, wprowadzają w stan odprężenia, dzięki czemu ciśnienie krwi się obniża, a serce staje się spokojne i bije równomiernie. Kocie mruczenie pomaga również w kłopotach ze snem oraz wspomaga leczenie kości. Do tego powoduje mniejszą pustkę w naszym życiu!

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Powody mruczenia kota
 • Data dodania:
 • 0.00
 • 0
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Flora i Fauna

Brak artykułów