Pierwszy film dokumentalny - co musisz wiedzieć?

Pierwszy film dokumentalny - co musisz wiedzieć?

Ocena: 0.00
Kategoria:Kultura i sztuka
Dodano:

Film dokumentalny to gatunek, w którym można na swój sposób przedstawić pewną historię. Pozwala on nam na zaprezentowanie różnych momentów i zachowań. Warto wspomnieć, że film dokumentalny stanowi ważną część kinematografii. Przedstawiony w niebanalny sposób, zostaje zapamiętany na długi czas.

W tym wpisie poznasz najważniejsze wskazówki odnośnie nakręcenia swojego własnego filmu dokumentalnego

Plan i improwizacja przed kamerą

Na początku najlepiej całokształt wstępnie rozpisać, ale pamiętaj aby zostawić też nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz twardo trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz się przydaje w filmie

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – tzw. lektor. Rozpisany tekst, który będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeżeli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę.

Jeżeli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chcesz zawrzeć w swoim filmie więcej osób, które będą narratorami historii. Jest to trochę trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Potrzebne akcesoria przy kręceniu filmu

Do nagrania filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamicznością – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia, jeśli chodzi o czas – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w rzeczy samej potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wymienionych poniżej:

  • kamera, która broń boże nie musi być najwyższej jakości, istotne jest żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – ważne jest żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do profesjonalnych programów to znakomicie, natomiast jeżeli tego dostępu nie masz, to w Internecie wyszukasz dużo darmowych opcji.

Różne sposoby na zdjęcia w filmie

Klimat filmu oraz dowolność zdjęć ustalasz Ty sam! Jeśli jesteś reżyserem, to bezpośrednio wpływasz na to, co widzowie zobaczą w filmie. Zdjęcia możesz nakręcić przy pomocy drona, statywu lub standardowo - z ręki. Te formy kręcenia możesz łączyć ze sobą! Dobra wiadomość jest taka, że Przed realizacją filmu przydaje się jakiś plan działania.

Nie bój się nagrywać wielu ujęć! "Overshooting", to termin, który oznacza "nagrywanie za dużo". Takie podejście sprawdzi się właśnie w tym gatunku filmowym. 

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Kultura i sztuka
Jak wykonać album do zdjęć w kilku krokach?
Data dodania:
0.00
0