Nuty zapachowe w perfumach – sprawdź je wszystkie!

Nuty zapachowe w perfumach – sprawdź je wszystkie!

Ocena: 0.00
Kategoria:Moda i uroda
Dodano:

Perfumy to kwestia subiektywna, a najpiękniejszy zapach jest dla każdego inny. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie nuty najbardziej uwielbiamy. Piękne perfumy to mieszanka właśnie tych nut w różnej proporcji, aż do stworzenia najpiękniejszego zapachu. Dzięki naszemu opisowi dowiesz się, które powinny dominować w Twoich idealnych perfumach oraz za jakie odczucia odpowiadają.

Kwiatowe zapachy perfum 

Istnieją cztery fundamentalne grupy aromatów, jakie można umieścić na schemacie, inaczej zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, które występują niemal we wszystkich perfumach damskich. Najczęściej trafiają do nuty serca, czyli zapachów, które stają się w pełni odczuwalne po piętnastu minutach od zaaplikowania i utrzymują się średnio od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty wykorzystywane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy jak również tuberozy. Czynią one pachnidło bardziej romantycznym, eleganckim oraz kobiecym.

Orientalne zapachy perfum 

Jest to najbogatsza oraz najbardziej różnorodna grupa, która od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło oraz bursztyn jest zaliczany do grupy delikatnych, orientalnych zapachów, żywice – typowo wschodnich. Paczula i drzewo sandałowe to zapachy orientalno-drzewne. Są to często dość ciężkie zapachy, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, jakie zapisuje się w pamięci i sprawia, że pragniemy wrócić do perfum.

Nuty świeże w perfumach 

Pojawiają się w nucie głowy, czyli tej pierwszej, wyczuwalnej od razu. Orzeźwiające, lekkie, bardzo przyjemne, składają się na nie między innymi trawy i nuty zielone, aromaty morskie oraz wodne. W kole zapachów do świeżych kwalifikowane są także nuty owocowe, także te trochę słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny oraz inne. Wyjątkowym typem zapachów świeżych są cytrusy, w wielu przypadkach wyodrębniane jako indywidualna grupa, gdyż jej przedstawiciele bardzo często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z cytryny, limetek, pomarańczy, grapefruitów, pomelo, kwiatów pomarańczy, ale również do tego grona zaliczana jest bergamotka. Na pograniczu nut orzeźwiających oraz drzewnych są zioła, te silnie pachnące, jak lawenda, tymianek i rozmaryn.

Nuty drzewne w perfumach 

Nieco tajemnicze, popularne w perfumach dla mężczyzn bądź jako składnik nut bazy w kobiecych. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, niemniej jednak każdy gatunek pachnie w inny sposób; to także mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale również skóra i drzewa orientalne, bardzo aromatyczne. Mają one za zadanie wydobyć głębię perfum, wkomponować subtelne przejścia pomiędzy następnymi nutami, łagodzić i powodować, że cała kompozycja wywołuje wrażenie komfortowej. Istnieją także takie zapachy, jakie swoją mocą oraz zdecydowaniem górują nad innymi, na przykład ekstrakty drzewa agarowego.

Inne, równe interesujące

Inne, niespodziewane w perfumach nuty nie mogą zostać przypisane do żadnej z kategorii, ponieważ do nich nie pasują. Są to głównie spożywcze zapachy, przykładowo kawa, miód, czekolada oraz karmel. To one sprawiają, że dane perfumy stają się wyjątkowe i niespotykane. Nie przypominają one wtedy żadnych innych, co jest w nich właśnie najpiękniejsze. Jeśli lubisz unikalne zapachy, szukaj właśnie tych nut.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Uwielbiam kolekcjonować perfumy. Mogę powiedzieć, że mam na ich punkcie małą obsesję.

Autor: Rafał Kozak
0 0
Data dodania:
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Moda i uroda
Które buty do biegania wybrać?
Data dodania:
0.00
0
Perfumy to kwestia subiektywna, a najpiękniejszy zapach jest dla każdego inny. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie nuty najbardziej uwielbiamy. Piękne perfumy to mieszanka właśnie tych nut w różnej proporcji, aż do stworzenia najpiękniejszego zapachu. Dzięki naszemu opisowi dowiesz się, które powinny dominować w Twoich idealnych perfumach oraz za jakie odczucia odpowiadają.Kwiatowe zapachy perfum Istnieją cztery fundamentalne grupy aromatów, jakie można umieścić na schemacie, inaczej zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, które występują niemal we wszystkich perfumach damskich. Najczęściej trafiają do nuty serca, czyli zapachów, które stają się w pełni odczuwalne po piętnastu minutach od zaaplikowania i utrzymują się średnio od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty wykorzystywane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy jak również tuberozy. Czynią one pachnidło bardziej roma...