Minecraft Education Edition – gra, platforma edukacyjna, a może coś więcej?

Minecraft Education Edition – gra, platforma edukacyjna, a może coś więcej?

Ocena: 5.00
Kategoria:Edukacja i nauka
Dodano:

Minecraft Education Edition to edukacyjna wersja popularnej gry, która nie tylko przyciąga uwagę, ale również wspiera procesy edukacyjne. O co właściwie chodzi w nauce z bloków? W jaki sposób dzieci zdobywają wiedzę w środowisku tej wyjątkowej gry? Skąd w ogóle wziął się pomysł stworzenia edukacyjnej wersji Minecrafta? Odpowiadamy i opowiadamy!

Fenomen gry Minecraft

Minecraft to gra komputerowa, która swą ogromną popularność zdobyła dzięki unikalnej formule otwartego świata i jego swobodnej eksploracji oraz możliwości budowania. Gracze na całym świecie zakochali się w prostocie blokowej grafiki i nieograniczonych możliwościach tworzenia. Minecraft jest obecnie najlepiej sprzedającą się grą komputerową w historii. Gra ta jest szczególnie popularna wśród osób w wieku szkolnym – Microsoft postanowił wykorzystać ten potencjał.

Czym jest Minecraft Education Edition?

Jest to edukacyjna wersja gry Minecraft, stworzona właśnie przez Microsoft. W Minecraft Education Edition zaimplementowano dodatkowe narzędzia i funkcje edukacyjne, które uczyniły popularną grę bardziej dostosowaną do potrzeb sal lekcyjnych. Teraz dzieci mogą uczyć się z równą uwagą i zaangażowaniem jak to, z którym grają w Minecrafta.

W edukacyjnej wersji zastosowano na przykład panel sterowania dla nauczycieli, który umożliwia kontrolę nad ustawieniami gry, monitorowanie postępów uczniów oraz dostosowywanie środowiska do celów lekcji. Zajęcia są prowadzone w wirtualnych klasach oraz w światach tworzonych na potrzeby konkretnego przedmiotu – może być to zarówno historia czy angielski, jak i chemia czy matematyka. Gdynia od zawsze dbała o swój nowoczesny wizerunek. Nikogo więc nie powinno dziwić, że pierwsza certyfikowana placówka edukacyjna stosująca Minecraft jako narzędzie edukacyjne powstała właśnie tutaj. Jakie efekty przynosi nauka w Minecrafcie? Sprawdziliśmy na miejscu!

Wiedza wykopywana z każdym minecraftowym blokiem

Kopalnia Nauki i Wiedzy mieści się w samym centrum w Gdyni – oferta placówki jest skierowana do uczniów w przedziale wiekowym 8 do 16 lat. Już od pierwszego przekroczenia drzwi wejściowych można odnieść wrażenie, że miejsce zostało stworzone przez miłośników gry Minecraft – faktycznie każdy fan tej gry poczuje się tu jak w domu. Wystrój klas nawiązuje do świata gry, a po godzinach zajęć odbywają się tu spotkania klubu Minecrafta oraz imprezy urodzinowe, oczywiście w blokowym klimacie.

Przejdźmy jednak do konkretów. Kopalnia prowadzi zajęcia takie jak matematyka, kodowanie czy angielski w Minecraft i to właśnie edukacyjna wersja tej gry jest tutaj podstawowym narzędziem dydaktycznym – na pracę z nim przypada co najmniej 60% czasu zajęć. Kilka lekcji prezentacyjnych uświadomiło nam, jak ogromny drzemie w nim potencjał. Przy użyciu minecraftowych bloków można lepiej objaśniać zasady funkcjonowania ułamków, a na podstawie wykonywanych obliczeń tworzyć budowle w świecie tej gry. Z kolei na lekcjach angielskiego dzieci komunikują się ze sobą w tym języku, wspólnie rozwiązują łamigłówki, dzięki czemu mogą kreować wirtualne otoczenie. Ta porywająca gra może naprawdę zrewolucjonizować współczesny model nauczania – nie od wczoraj w przecież wiadomo, że nauka poprzez zabawę jest jedną z najskuteczniejszych metod nauczania.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Edukacja i nauka

Brak artykułów

Minecraft Education Edition to edukacyjna wersja popularnej gry, która nie tylko przyciąga uwagę, ale również wspiera procesy edukacyjne. O co właściwie chodzi w nauce z bloków? W jaki sposób dzieci zdobywają wiedzę w środowisku tej wyjątkowej gry? Skąd w ogóle wziął się pomysł stworzenia edukacyjnej wersji Minecrafta? Odpowiadamy i opowiadamy!Fenomen gry MinecraftMinecraft to gra komputerowa, która swą ogromną popularność zdobyła dzięki unikalnej formule otwartego świata i jego swobodnej eksploracji oraz możliwości budowania. Gracze na całym świecie zakochali się w prostocie blokowej grafiki i nieograniczonych możliwościach tworzenia. Minecraft jest obecnie najlepiej sprzedającą się grą komputerową w historii. Gra ta jest szczególnie popularna wśród osób w wieku szkolnym – Microsoft postanowił wykorzystać ten potencjał.Czym jest Minecraft Education Edition?Jest to edukacyjna wersja gry Minecraft, stworzona właśnie przez Microsoft. W Mi...