Aby jak najlepiej zadbać o pieluszki wielokrotnego użytku, musisz wiedzieć, jaki materiał mają. Dzięki temu poznasz najważniejsze kwestie dotyczące prania i suszenia danego rodzaju pieluch. Poniżej zwracamy uwagę na najpopularniejsze z nich i radzimy, czego unikać, aby nie zniszczyć pieluszki. Co musisz wiedzieć, zanim zabierzesz się za pranie?
W ilu stopniach prać pieluszki wielorazowe?
Należy zacząć od momentu, w którym zdejmujemy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie przeszły wonią moczu, można odłożyć do wysuszenia i powtórnie użyć przy późniejszej wymianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.
Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je przetrzymywać w worku PUL lub w wiaderku z zamknięciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby płukania ich pod wodą przed włożeniem do pralki, ale jeśli się chce, można tak zrobić. W przypadku kupek starszych dzieci wymagane jest spłukanie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalistyczne papierki umiejscowione w pieluszce, ale w większości przypadków wystarczający będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin korzysta z bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby wygodnie zmyć zawartość pieluszki.
Pranie PULu, wkładów, tetry i formowanek jest konieczne?
W kwestii wszelkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być dość intuicyjna, powinno się tylko stosować do pewnych zasad. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, powinieneś na początku dokładnie przepłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków czyszczących. To umożliwi usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako samodzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest zadbanie o to, aby ostatecznie materiał został odwirowany.
upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta. Następnie czas na właściwy program prania: powinno być dość długie i przebiegać w ciepłej temperaturze wody: 40°C z obowiązkowym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby wykorzystania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.
Dlaczego warto wybrać odkażacz?
Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym usunięciem wszelkich bakterii. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie wystarczająco, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.
W przypadku niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, ekologicznych i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich jednostkowy koszt nie jest duży, i dla zapewnienia można je również wsypywać do prania w wyższej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie należy go wystawiać na działanie promieni słonecznych i powieszać w małej odległości od grzejnika.
Zasady prania pieluszek z wełny
Naturalny materiał, który daje powłokę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Potrzebuje ona specjalnego podejścia i generalnie nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo istnieje ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.
Taka pieluszka pokryta jest lanoliną, która powoduje, że jest nieprzemakalna. Dlatego w większości przypadków, pieluchę należy tylko wywietrzyć, zanim ponownie ją założymy. Aby dogłębnie wyczyścić taki rodzaj pieluszki, wypierz ją ręcznie. Unikaj rozciągania i wyciskania materiału, a jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru wody, rozłóż ją na ręczniku. Powieś do wyschnięcia i gotowe!
Komentarze
Brak komentarzy