Które buty do biegania wybrać?

Które buty do biegania wybrać?

Ocena: 0.00
Kategoria:Moda i uroda
Dodano:

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem butów do biegania, to powinieneś wiedzieć o kilku ważnych aspektach, które mają wpływ na odpowiedni dobór obuwia! Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na kilka głównych pytań! Są to pytania typu – gdzie będziesz biegał? Jaki masz kształt stopy? Ile ważysz? To wszystko ułatwi Ci wybór! Zapoznaj się z niniejszym artykułem, który pomoże Ci dobrze wybrać!

Buty dla naszej stopy – które wybrać?

Przede wszystkim najistotniejszym kryterium będzie odpowiedni dobór butów do naszej stopy.

Standardowy podział stóp jest następujący: pronujące, supinujące i „zwykłe”.

  • Typ pronujący charakteryzuje się mocniejszym dociśnięciem stopy do środka. Oznacza to, że podbicie znajduje się trochę niżej, aniżeli w normalnej stopie oraz większa część podeszwy styka się z podłożem. Z tego względu dla osób ze stopami pronującymi, najwłaściwszym rozwiązaniem będzie obuwie ze wsparciem dla wewnętrznej części stopy.
  • Typ supinujący to przeciwieństwo pronującego. Podbicie jest nieco wyższe i największy ciężar opiera się na zewnętrznej części stopy. Z tego względu w trakcie biegania na stopy działa większa siła, a przez to wzrasta ryzyko powstania urazów. Z tego powodu, osoba, która ma supinujące stopy, powinna kupować obuwie z dobrą amortyzacją.

Jaką ścieżkę obierzemy — las czy asfalt?

Przy wyborze butów, powinno się zwrócić uwagę na nawierzchnię, po jakiej będziemy biegać. Jeśli nasze treningi będą odbywać się na twardej powierzchni typu: asfalt, beton czy kostka brukowa, to powinniśmy zakupić obuwie z większą amortyzacją i stabilizacją wstrząsów. Jeśli natomiast chcemy biegać po leśnych ścieżkach, czy nierównym, grząskim terenie, to w takim przypadku najwłaściwszym rozwiązaniem będzie zakup obuwia z mocno wyprofilowaną podeszwą. Dzięki temu otrzymamy lepszą przyczepność na nierównym terenie.

Zastosuj odpowiednie buty do wagi biegacza!

To pytanie niezwykle często pada w świecie biegaczy. Z reguły przyjmuje się, że im osoba trenująca jest cięższa, tym amortyzacja odgrywa większą rolę. Większy ciężar wywołuje większy nacisk oraz siłę na stawy i mięśnie. W związku z tym poprawnie dobrane obuwie sportowe ze stosowną amortyzacją będzie świetnym buforem pomiędzy wagą a podłożem.

Pamiętaj o amortyzacji butów do biegania!

Waga biegacza jest zasadniczo skorelowana z amortyzacją butów. Amortyzacja w obuwiu to głównie ilość oraz gęstość pianki amortyzującej. Jeżeli będziesz biegać w butach o zbyt małej amortyzacji, szybko spowodujesz ich zużycie. Dzieje się tak dlatego, że pianki z biegiem czasu tracą swoją amortyzację i sprężystość, a przy większej wadze proces ten odbędzie się prędzej niż w przypadku lżejszego biegacza.

Jaką rolę odgrywa natężenie treningów?

Wskutek biegania Twoje stawy są wysoce obciążone i narażone na urazy. Zatem widzisz, że wybór butów do biegania należy dokładnie przemyśleć i nie spieszyć się z zakupem! Wśród rzeczy, które wpływają na jakość biegania, jest odpowiednia amortyzacja. Nie wiesz, jak wybrać stopień amortyzacji? Należy zwrócić uwagę na ilość kilometrów, które chcesz przebyć, jak często zamierzasz biegać, oraz jaką masz wagę?

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Które buty do biegania wybrać?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Moda i uroda