Jak wykorzystać zgromadzoną deszczówkę?

Jak wykorzystać zgromadzoną deszczówkę?

Ocena: 0.00
Kategoria:Dom i ogród
Dodano:

Opady deszczu są zjawiskiem pogodowym naturalnym i zwyczajnym. Nie zaskakuje nas wodą płynąca strumieniami po ulicy bądź kilkumetrowe kałuże. Posiadając zamontowany system odprowadzający wodę deszczową z naszej posesji do sieci ogólnospławnej, kanalizacji deszczowej bądź na terenie naszej działki znajduje się zbiornik retencyjny, to podczas silnej ulewy jesteśmy spokojni. O systemie odprowadzania wody mówi ustawa o Prawie wodnym z dnia 18 lipca 2001 roku.

Jakie mogą być ewentualne kłopoty z wyprowadzeniem wody deszczowej?

Zły montaż rynien wokół domu albo ich całkowity brak, będzie skutkował kłopotami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany i fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się oraz spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie systematycznie gromadzą się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest prawidłowo przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w ziemię. Jednakże, jeżeli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy gleby.

Przemyśl, jak możesz zbierać wodę deszczową!

Gdy mamy stosowne zaplecze odprowadzające wodę z dachu i wyprowadzające ją w głąb naszej ziemi, pozostaje nam zastanowić się, jak ją właściwie gromadzić, by potem zastosować do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Oczko wodne czy staw to świetne rozwiązanie dla zgromadzonej deszczówki!

Odpowiednim sposobem będzie budowa oczka wodnego lub stawu, czy mniejszego zbiornika wodnego, gdzie doprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik musi być na tyle głęboki, by w trakcie obfitych opadów nie został przepełniony. Trzeba również zadbać o to, by był bardzo szczelny, warto zatem pomyśleć o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się jednakże na działkach o zdecydowanie większej powierzchni.

Prostą metodą jest zbiornik, który zbiera wodę deszczową!

Stosunkowo prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody deszczowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki użyciu pompy możemy wyprowadzić wodę oraz podlewać ogród, stosując prócz tego jedynie wąż ogrodowy. Objętości, które możemy przechowywać w takich zbiornikach, są dosyć zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają montażu pod ziemią, albowiem ich rozmiar uniemożliwia montaż naziemny. Popularne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które zakopujemy w gruncie i przez specjalną instalację możemy stosować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Świetnym sposobem do łapania wody okazują się drenaże lub skrzynki rozsączające!

Jednym ze sposobów na magazynowanie i wypuszczanie wody deszczowej są skrzynki z tworzywa sztucznego, montowane pod ziemią, do których przyłączone są sączki, a ich rola natomiast polega na magazynowaniu wody oraz powolne uwalnianie jej na terenie działki. Innym sposobem są drenaże, czyli podziurawione rury, które magazynują i przepuszczają wodę. Faktem jest, że lepszym sposobem są skrzynki, ponieważ potrafią zmagazynować większe ilości wody!

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Jak wykorzystać zgromadzoną deszczówkę?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród