Jak wybrać kredyt hipoteczny i negocjować jego warunki?

Jak wybrać kredyt hipoteczny i negocjować jego warunki?

Ocena: 0.00
Kategoria:Biznes i finanse
Dodano:

Zakup własnego mieszkania lub wybudowanie domu jednorodzinnego pochłania ogrom pieniędzy, które często po prostu nie mamy. Wyjściem może być zapożyczenie się w banku na wymarzone mieszkanie. Polega to na pożyczeniu od banku potrzebnej ilości pieniędzy oraz zadeklarowanie regularnych comiesięcznych spłat kredytu razem z odsetkami. My oraz bank ustalamy, na jaki czas bierzemy kredyt i zobowiązujemy się go spłacić.

Co to takiego jest wkład własny?

Wkład własny jest nagromadzonymi indywidualnie pieniędzmi przez potencjalnego dłużnika, które trzeba wpłacić, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie pandemii coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości rynkowej posiadłości. Cała kwota, która jest wkładem własnym, jest wpłacana osobie sprzedającej nieruchomość. Może być to deweloper, właściciel sprzedawanego mieszkania lub domu.

Co może stać się wkładem własnym?

Istotne jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa niż nagromadzone na koncie bankowym pieniądze. Jeśli w planach jest budowa domu, to w banku naszym wkładem własnym, może stać się działka, na której ten dom powstanie. Jednak musimy być właścicielami tej działki. Świetnym pomysłem na wkład własny jest również inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na poczet wkładu własnego.

Ile czasu standardowo trwa spłacanie kredytu hipotecznego?

Ta kwestia jest skomplikowana, ponieważ banki zwracają uwagę na wiek dłużnika i okres, w którym zamierza przejść na emeryturę. Z reguły czas trwania kredytu hipotecznego oscyluje w granicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto zobowiązanie, tym mniej czasu pozostało do jego spłacenia. Warto mieć świadomość tego, że instytucje finansowe mają różne limity maksymalnego wieku, do którego można brać kredyt. Tym samym warto sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.

Czy kredyt hipoteczny mogę spłacić wcześniej?

Co będzie, jeżeli zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu? Czy okaże się to dla nas korzystne, czy wręcz przeciwnie? Spójrzmy na ten temat głębiej. Kluczowe, co potrzeba zrobić, to zwrócić uwagę w momencie podpisania umowy z bankiem na prowizje, które będą nas obowiązywać za wcześniejszą spłatę kredytu. Może się okazać, że prowizja będzie tak potężna, że nie warto będzie regulować całkowicie zobowiązania i wtedy lepszym rozwiązaniem będzie comiesięczne nadpłacanie rat.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Biznes i finanse

Brak artykułów