Jaki strój należy wybrać na letni wypad w góry?

Jaki strój należy wybrać na letni wypad w góry?

Ocena: 0.00
Kategoria:Sport i rekreacja
Dodano:

Wyprawa w góry latem może być bardzo przyjemna i fascynująca, zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy. Warto jednak przed wyjazdem odpowiednio się przygotować, aby wycieczka nie stała się męcząca i uciążliwa. Czasami niestety przez niewłaściwie dobrane buty możemy nabawić się bolesnych odcisków, a przyjemne ciepło słońca może przysporzyć nam odwodnienie organizmu lub poparzenie słoneczne! Zapraszamy.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą czapkę z daszkiem!

Do najistotniejszych elementów należy okrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed silniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wielofunkcyjne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem bądź kapelusze z rondem, które ochronią częściowo powierzchnię naszego ciała.

Odzież jest również kluczowym elementem wyprawy w góry latem!

Następnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej by ubrania przepuszczały powietrze, to znaczy były oddychające. Gdy intensywnie maszerujemy, nasze ciało z większym natężeniem się poci. Więc istotne jest odprowadzenie wilgoci, by nie schładzać ciała np. mokrą koszulką. Doskonałe na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest cienka i dostosowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Częstokroć wraz z latem przybywają silniejsze deszcze, w związku z tym warto spakować również kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim przydatne są te z dodatkowym systemem wentylacji, przykładowo w postaci długich zamków pod pachami, które mogą odprowadzać powietrze. Co do wodoszczelności, jest zależna od parametrów poszczególnych membran. Zwykłe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać obfitych opadów deszczu, gdyż są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Powinno się zainwestować więc w porządną, hardshellową kurtkę z dobrej jakości membraną.

Zatroszcz się o prawidłowe obuwie na letnią wycieczkę w góry!

Porządne buty na szlaki górskie to podstawa. Z reguły większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednakże konieczność, jeśli wybieramy proste, niezbyt trudne trasy. Bierzmy pod uwagę także temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – parę centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelakiego typu klapek lub lekkiej konstrukcji półbutów. Po kilkugodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie ścieżki możemy za to przemyśleć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest nadzwyczaj wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy oraz wytrzymałe podeszwy. W czasie chodzenia zabezpieczają nasze nogi przed skręceniami i upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co ponadto chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę buty z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle istotna, gdy kroczymy przez kałuże lub strumyki bądź zwyczajnie zacznie siąpić deszcz.

Istotnym elementem wyprawy w góry latem są okulary przeciwsłoneczne!

Okulary przeciwsłoneczne to niezaprzeczalnie „musthave” wypadu w góry. Gdy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także mocniej daje się we znaki. Wówczas jesteśmy mocniej narażeni na promieniowanie. Zabezpieczajmy oczy, wybierając okulary, które są do nas dostosowane i nie będą zjeżdżać z nosa w trakcie aktywnego marszu.

Na letnią wyprawę w góry należy zainwestować w dobry plecak!

Na letnią wyprawę w góry należałoby się zaopatrzyć w porządny plecak, w którym pomieścisz jedzenie, picie, kurtkę przeciwdeszczową i mapę. Co pewien czas można zauważyć na górskim szlaku, że niektóre osoby trzymają w ręku reklamówkę, w której jest jedzenie i picie. Jednak większość ludzi ma świadomość, że dobry plecak to kluczowy element wypraw górskich. Warto, aby plecak był usztywniany i miękki. Dzięki temu będzie wygodniejszy w noszeniu, a wentylacja pomoże w cieplejsze dni!

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Sport i rekreacja