Jak młoda mama może prawidłowo wrócić do formy po porodzie?

Jak młoda mama może prawidłowo wrócić do formy po porodzie?

Ocena: 0.00
Kategoria:Sport i rekreacja
Dodano:

Młoda mama ma sporą szansę na powrót do treningu po porodzie. Musi jednak pamiętać o paru istotnych kwestiach takich jak dbanie o zdrowie i powolny powrót do ćwiczeń. Ważne, aby nie przeforsować organizmu, a we własnym tempie wrócić do formy. Stopniowo intensyfikując treningi i odpowiednio dobierając ćwiczenia, młoda mama ma szansę na prawidłowy powrót do stanu sprzed ciąży. Aktywność fizyczna możliwa jest po upływie 8 tygodni — warto pamiętać też o kontroli lekarskiej.

Jak u kobiet objawia się połóg? 

Jeśli mamy do czynienia z porodem naturalnym, średni połóg trwa około 6 tygodni. Jest to czas, jaki organizm wymaga, ażeby się zregenerować i ustabilizować. Przy porodzie za pomocą cięcia cesarskiego kobiety mogą dłużej odczuwać dyskomfort powiązany z bólem w czasie gojenia się blizny po cięciu. W obydwu przypadkach bardzo istotne jest, by ze wzmożoną aktywnością fizyczną zaczekać do upływu przynajmniej 8 tygodni od porodu oraz poddać się kontroli u lekarza, który oszacuje, czy nasz organizm powraca powoli do stanu sprzed ciąży. Wypada pamiętać, że mamy po porodzie winny spokojnie wracać do formy i odpowiednio zestawiać ćwiczenia, stopniowo intensyfikując treningi. Mięśnie dna miednicy i cały aparat podtrzymujący narządy rodne jest jeszcze nadwyrężony po noszeniu przez parę ostatnich miesięcy znacznego ciężaru. Istotne jest, by rozpocząć od powolnego pobudzania tych mięśni przez stosowne, niezbyt intensywne ćwiczenia.

Młoda mama powinna zacząć ćwiczyć powoli

Wir zwykłych obowiązków z maluszkiem nie upraszcza zrzucenia wag po porodzie. Trzeba zacząć delikatnie, nie nadwyrężać organizmu. Na początek idealne będą spacery jako zwiększenie kondycji ciała. Orzeźwiające powietrze aktywuje nas do działania. Później można spróbować wizyty w klubie fitness (istnieją miejsca, dokąd można przybyć nawet z dziećmi). Tam, pod okiem zawodowca, zostaną wybrane ćwiczenia do naszego bieżącego poziomu kondycji oraz sprawności. Zestawy ćwiczeń to z początku w szczególności wzmocnienie mięśni miednicy, brzucha i pośladków, tłumienie bólu dolnego odcinka kręgosłupa i odciążanie go. Często wykorzystywane są elementy jogi bądź pilatesu.

Jakie ćwiczenia sprawdzą się na początek u młodej mamy?

Na początku warto począć od ćwiczeń oddechowych, jakie polepszą pracę przepony, dotlenią mózg, pozwolą się odprężyć. Jednakowo ważne są ćwiczenia przeciwzakrzepowe – ćwiczenia rąk oraz nóg, wykonywane w seriach, poprawiające krążenie. Parę razy dziennie powinno się ćwiczyć mięśnie dna miednicy – poprzez cykliczność i systematyczność dawna sprawność tego narządu wróci w stosunkowo krótkim czasie. Następnym aspektem jest pobudzenie mięśnia poprzecznego, odpowiadającego za mięśnie brzucha, ich napięcie. To ważne, albowiem wbrew temu co robi niestety większość pań, brzuszki są złym ćwiczeniem po porodzie! Owocuje to rozstępem mięśni prostych brzucha, a w konsekwencji może być powodem poważnych problemów z kręgosłupem, nietrzymania moczu czy powstania przepukliny brzusznej! Gdy zaczynamy ćwiczyć, strońmy od przetrenowania, nie narzucajmy sobie zbyt dużego tempa oraz intensywności treningów, w miejsce tego słuchajmy swojego ciała i ćwiczymy rozważnie. Na początku odpuśćmy bieganie bądź wspinaczkę górską, na to przyjdzie jeszcze czas.

Świeca i wzmocnienie mięśni brzucha — te ćwiczenia świetnie sprawdzą się dla młodej mamy 

Unoszenie naprzemiennie nóg, to bardzo dobre ćwiczenie na początek. Aby wykonać go prawidłowo, kładziemy się na boku, z wyprostowanymi nogami i jedną z nich podnosimy. Unoszenie stóp, to inna propozycja na trening dla młodej mamy. Siadamy i opieramy się na łokciach. Po chwili zginamy nogi w kolanach, a ugięte nogi unosimy tak, żeby łydki znajdowały się równolegle do podłogi. Ta aktywność idealnie sprawdzi się na mięśnie brzucha. Pozycja świecy niesie za sobą sporo korzyści zdrowotnych, warto więc ją wykonać prawidłowo. W trakcie leżenia ważne jest uniesienie nóg oraz bioder, które po podniesieniu muszą utworzyć pionową świecę. W trakcie jej wykonywania wciągamy brzuch oraz ściągamy łopatki. Ręce zostają swobodnie wzdłuż ciała na macie. Pamiętajmy, aby wybierać takie ćwiczenia, które wpływają na poprawny rozwój mięśnia poprzecznego i mięśni dna miednicy. Gdy zdecydujemy się na ich wykonanie, zadbajmy o regularność i dobrą kolejność.

Oceń artykuł
Inne artykuły autora
Komentarze

Każda kobieta jest inna i ważne by czuła się dobrze sama ze sobą!

Data dodania:
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Sport i rekreacja