Basen w ogrodzie. Z jakimi pracami należy się zmierzyć chcąc wybudować przydomowy basen?

Basen w ogrodzie. Z jakimi pracami należy się zmierzyć chcąc wybudować przydomowy basen?

Ocena: 0.00
Kategoria:Dom i ogród
Dodano:

Marzysz o basenie w ogrodzie, ale boisz się o koszty budowy tej atrakcji? Chcesz sprawić frajdę dzieciom, ale przydomowy basen kojarzy Ci się z mnogością prac porządkowych, jakich stale on wymaga? Sprawdź, czy te wszystkie przekonania są prawdą oraz w jakie akcesoria będziesz musiał się wyposażyć, chcąc wybudować basen.

Jak zaprojektować basen?

Pierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wytypowanie należytego projektu. Jeśli mamy takie umiejętności, możemy go sami narysować, znaleźć gotowy w Internecie, bądź zakupić w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach i strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o sprawny system nalewania i odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie użytkowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad wielkością zbiornika i jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny powyżej 50 metrów kwadratowych należy zgłosić i zdobyć pozwolenie na budowę, ponieważ kiedy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo o nakazie rozbiórki.

Jakie miejsce wybrać na basen?

W tym miejscu należałoby powiedzieć o tym, że jeśli basen ogrodowy będzie konstruowany podczas budowy domu oraz ogrodu, możemy ocalić dużo pieniędzy na pracach związanych z wykopami. Z całą pewnością szukajmy miejsca nasłonecznionego, aby uniknąć konieczności podgrzewania wody oraz lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa, oraz krzewy. Pozwoli nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczającymi ją liśćmi oraz gałązkami.

Kolejną sprawą, którą winniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, gdy napór gruntu powiększy się w czasie zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, która zagwarantuje niekończący się dostęp do bieżącej wody i najlepiej, jakby znajdowała się jak najbliżej naszego akwenu.

Jak utrzymać przydomowy basen?

Sama budowa basenu to jedynie dopiero połowa pracy i kosztów, jakie będzie trzeba ponieść. Ogrodowy basen wymaga jeszcze wielu dodatkowych akcesoriów, takich jak: akcesoria do oczyszczania wody, preparaty dezynfekujące, ogrzewanie i oświetlenie, osłona na okres jesienno-zimowy. 

Jest pewien element, którego bezwzględnie nie może zabraknąć w przydomowym basenie. Mowa tutaj o filtrze. Woda w niecce szybko się brudzi. Pozostają w niej włosy, ale także liście wpadające do środka i inne zanieczyszczenia z zewnątrz. Filtr pozwoli zadbać o czystość wody w basenie, nie tylko ze względów estetycznych, ale także higienicznych. 

Polski klimat pozwala nam na cieszenie się ciepłą wodą przez zaledwie około 3 miesiące w roku. Warto zatem zdecydować się także na podgrzewacz wody. Zagwarantuje to możliwość korzystania z basenu nawet przez cały rok.

Oceń artykuł
Komentarze

Moim marzeniem jest basen, ale niestety mieszkam w bloku...

Autor: Rafał Kozak
0 0
Data dodania:
Dodaj komentarz
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Jak wykorzystać zgromadzoną deszczówkę?
Data dodania:
0.00
0
Marzysz o basenie w ogrodzie, ale boisz się o koszty budowy tej atrakcji? Chcesz sprawić frajdę dzieciom, ale przydomowy basen kojarzy Ci się z mnogością prac porządkowych, jakich stale on wymaga? Sprawdź, czy te wszystkie przekonania są prawdą oraz w jakie akcesoria będziesz musiał się wyposażyć, chcąc wybudować basen.Jak zaprojektować basen?Pierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wytypowanie należytego projektu. Jeśli mamy takie umiejętności, możemy go sami narysować, znaleźć gotowy w Internecie, bądź zakupić w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach i strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o sprawny system nalewania i odprowadzania wody.Zastanówmy się w tym miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie użytkowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad wielkością zbiornika i jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny p...